×

Oznámení

Google Geocoding API error: The request was denied.

Francouzská národní knihovna v Paříži

Obrovská knihovna s právem povinného výtisku

5.0/5 hodnocení (1 voleb)
Francouzská národní knihovna

Nejbližší stanice pařížského metra

Bibliothèque

Popis

Bibliothèque nationale de France - jedná se o největší knihovnu ve Francii a jednu z nějvětších knihoven na světě. Je zde uloženo přes 14 milionů knih na více než 420km polic a může zde být až 2000 čtenářů.

Jedná se o knihovnu s právem povinného výtisku, takže zde najdete každou knihu, která vyšla od roku 1537, kdy toto právo knihovna získala.

Největší budovou je knihovna Francoise Mitteranda ve 13.obvodu, ale historické budovy najdete v obvodu číslo 2.

Knihovna stojí za návštěvu také pro své dočasné výstavy. Za ty se platí od 7 Euro výše. Od roku 1995 má knihovna moderní podobu.


Národní knihovna má svůj původ v královské knihovně, kterou v roce 1368 založil francouzský král Karel V. přezdívaný Moudrý v Louvru ve věži Fauconnerie. Její inventář, který pořídil první královský knihovník Gilles Mallet obsahoval 917 rukopisů. Za vlády Karla VI. (1380-1422) byla knihovna zbavena některých rukopisů a po smrti krále dokonce zmizela během nadvlády Angličanů. Zatímco Karel VII. (1422-1461) uprchl do Bourges, zbytky knihovny zakoupil v roce 1424 za 1220 liber Jan z Lancasteru, a po jeho smrti v roce 1435 byly knihy rozptýleny. Ze 100 svazků jich bylo 60 opět nalezeno a jsou dnes uloženy v oddělení rukopisů.

Mapa

Napsat komentář

Komentujete jako host. Volitelně se můžete níže přihlásit.

Výhodné ubytování

Nebo zkuste

Booking.com

Vyzkoušejte

Co si ještě přečíst