Autobusy a Tramvaje

0.0/5 hodnocení (0 voleb)
Autobusy a Tramvaje

Když poprvé navštěvujete Paříž, může se zdát, že využívat autobusové linky ve městě je takřka nemožné, ale věřte, není tomu tak. Autobusy Vám nabídnou krásné výhledy na Paříž

a také je v nich většinou méně lidí než v metru, takže při cestování máte i víc prostoru, než u RER nebo metra.

Seznámit se s čistými a příjemnými městskými autobusy se Vám může vyplatit. Autobusová doprava v Paříži má 59 linek a doveze Vás i tam, kam se metro a RER nedostane a také do širšího okolí Paříže.

Tip: Pokud jste tělesně postižení, případně starší lidé, cestování autobusem pro Vás bude i pohodlnější. Většina Pařížských autobusů je vybavena rampami, na rozdíl od metra, kde je mnohdy problém vůbec se k metru dostat.

Linky a zastávky:

Autobusové zastávky najdete po celém městě. Zastávky bývají určeny pro vícero různých linek a na autobusových zastávkách bývá umístěn elektronický systém, který Vás upozorní na čas příjezdu následujícího autobusu. Na zastávce povětšinou najdete i mapu okolí a také označení blízkých informačních středisek, kterých je po celé Paříži poměrně dost.

Pařížské autobusy jsou označeny číslem linky a názvem konečné stanice. V autobusech můžete využívat T+ ticket z metra nebo týdenní či měsíční jízdenky. Ale pozor, pokud jste jeli metrem na T+ ticket, nemůžete jej v autobuse použít a je třeba si "cvaknout" lístek nový, mezi autobusy pak můžete přestupovat libovolně, kombinace metra a autobusu ale na jeden lístek není možná.

Použití autobusů k vyhlídkám na město:

Určité linky nabízejí překrásné výhledy na město a mohou tak být levnou alternativou k Pařížským vyhlídkovým autobusům. Zde jsou některé ze zajímavých linek:

Linka 38 - projíždí od severu k jihu a projíždí centrem Paříže. Nabízí překrásné výhledy na latinskou čtvrť , řeku Seinu nebo třeba katedrálu Notre-Dame

Linka 68 - nabízí vyhlídku na Musee d´Orsay, Saint-German de Pres, řeku Seinu, Muzeum Louvre i operu Garnier.

Linka 28 - vede skr Ecole Militaire, Asemblée Nationale, řeku Seinu, Grand Palais a Champs-Elysées.

Linka 96 - se vine kolem nejkrásnějších míst na pravém břehu, například hotelu Hotel de Ville, okolí Marais a Bastily.

Jízdní řády:

Jízdní řády jednotlivých linek se liší, ale dá se říci, že hlavní linky jezdí od zhruba 5:30 až do půlnoci. Dále však jezdí i noční autobusy, které jezdí přes celou noc, samozřejmě ne tak často, jako přes den. Pokud chcete najít cestu, zadejte destinaci  do Vyhledávání autobusů, odkud kam se chcete dostat a web Vám najde nejlepší cestu. 

Noční autobusy (Noctilien):

Od roku 2006 byl otevřen nový noční autobusový systém, který umožňuje i v noci cestovat v centru Paříže i na Pařížská předměstí, takže si můžete naplánovat i delší noční party v centru. Autobusy odjíždějí ze zastávek každých 15 - 30 minut, po půlnoci jsou tedy ideální, pokud si nechcete objednávat taxi.

Tramvaje:

Tramvajová doprava má 3 linky s  více než 56km  tratí, dá se však říci, že bez metra se obejdete. Tramvajové linky jezdí po okraji Paříže, takže na ně pravděpodobně nenarazíte, ale pokud budete mít ubytování na okraji Paříže, mohou Vám pomoci s rychlým přesunem na periferii Paříže.

Linka Zprovozněna Trasa
T1 1992 Asnières-Gennevilliers-Les Courtilles - Noisy-le-Sec
T2 1997 Pont de Bezons - Porte de Versailles
T3 in two sections, T3a and T3b 2006 Pont du Garigliano - Porte d'Ivry
Porte d'Ivry - Porte de la Chapelle

 Výhodou pro turistu je to, že tramvaje jedou po povrchu a můžete si tak vychutnat pohled na město, na rozdíl od metra.

 

Video

Napsat komentář

Komentujete jako host.

Výhodné ubytování

Nebo zkuste

Booking.com

Vyzkoušejte

Co si ještě přečíst