Cestování autem

5.0/5 hodnocení (1 voleb)
Cestování autem

Při cestě autem do Paříže se do centra města dostanete skrze jednu z bran "portes", a najedete na vnitřní nebo vnější okruh. Vnitřní okruh (“périphérique intérieur”) jede po směru hodinových ručiček, vnější okruh (“périphérique extérieur”) jede kolem Paříže proti směru hodinových ručiček.

Plynulost dopravy a doba cesty mezi jednotlivými branami je zobrazována na panelech nad dálnicí. Značky na sjezd do města u jednotlivých bran jsou zobrazovány poměrně dopředu, takže se nemusíte bát, že byste požadovanou bránu přejeli, nicméně dodržujte značky a přesuňte se do pravého pruhu. Rychlostní limit na okruhu je 80 km/h, v případě, že je mlha nebo smog, pak se rychlost snižuje.

Systém dálnic a mýtného:

Francie má poměrně velkou síť dálnic zpoplatněných mýtem. Mýtné se mění v závisloti na dálnici, po které jedete, například cesta z Lyonu do Paříže v délce necelých 500 km Vs vyjde na 26 EUR. Dejte si pozor na rychlostní limit, který je stejný jako v české republice, 130 km/h a pokud je dálnice mokrá, pak se rychlost snižuje na 110 km/h. Na dálnici jsou zabudovány automatické radary, takže pozor!

Doprava v centru:

Jen pro upřesnění, v Paříži se jezdí vpravo, stejně jako v ČR. Bezpečnostní pásy jsou povinné jak pro cestující na předních, tak i zadních sedadlech. Je zakázáno troubit. V autě je také povinné vozit s sebou alkohol-tester.Také nezapomeňte Vaši zelenou kartu pro pojištění vozidla. Pokud jedete na skútru nebo motocyklu, mezi povinnou výbavu patří přilba, a to i pro spolujezdce. Ve městě je zakázáno jezdit v pruhu vyhrazeném pro autobusy.

Rychlostní limity jsou 50 km/h, na městském okruhu je to 80 km/h, na hlavních cestách pak 90km/h. V Paříži je i mnoho servisů, takže v případě poruchy by neměl být problém zajistit opravu běžných značek prodávaných v Evropě.

Parkování v centru Paříže:

Parkování v centru je zřídkakdy jednoduché a pro většinu řidičů představuje noční můru. Své vozidlo můžete parkovat buď na ulici, nebo v některémm z podzemních parkovišť, případně na levnějších parkovištích mimo centrum, podobně jako v Praze. Je přísně zakázáno prakovat přes dvě místa / přes čáru /, parkovat na místech pro tělesně postižené, případně místech pro skládání zboží nebo na místech kde je zákaz zastavení.

Pokud se rozhodnete parkovat na ulici, vemte na vědomí, že parkování od pondělí do soboty od 9 ráno do 7 večer je zpoplatněno. V noci a v neděli je parkování zdarma, o svátcích  a v Srpnu je parkování zdarma ve vybraných ulicích, poznáte podle žluté samolepky na parkovacím automatu.

Tarify za parkování jsou rozděleny do 3 pásem, od 3 EUR za hodinu parkování v centru města až po 1 EUR na okrajích za hodinu parkování. Automaty však neberou mince, musíte si zakoupit v trafikách Paris Carte za 10 nebo 30 EUR. Parkování na ulici je v délce maximálně 2 hodin.

Je zakázáno přivazovat či zamykat svá kola nebo skútry k plotům , lavičkám a podobně. Parkování na chodníku je tolerováno, pokud neblokujete chodník chodcům, zajistěte si však ochranu před zloději, skútry jsou v Paříži "horkým zbožím."

Pařížské podzemní garáže:

ve zkratce, je jich dost a jsou poměrně drahé, za hodinu parkování v centru zaplatíte 2,50 EUR a za celý den 20 EUR, na okraji Paříže je to pak kolem 10-15 EUR za celý den. Většina parkovišť je pouze pro automobily, ale narazíte i na parkoviště pro skútry. Parkoviště však bývá chráněno ostrahou a kamerami. Platby za parkování probíhají stejně jako u českých nákupních center, při příjezdu získáte lístek, při odchodu zaplatíte v pokladně a vložíte při výjezdu.

 

Půjčovny aut:

Pokud byste do Francie přijeli bez auta a potřbovali byste si auto půjčit, také to není problém. Ceny v půjčovnách aut začínají na 14 EUR na den, podle typu vozu, zde je odkaz na půjčovnu aut, která je solidní a má zázemí.

Video

Napsat komentář

Komentujete jako host.

Výhodné ubytování

Nebo zkuste

Booking.com

Vyzkoušejte

Co si ještě přečíst