Půjčení kola - Vélib

2.9/5 hodnocení (7 voleb)
Půjčení kola - Vélib

Od roku 2007 máte v Paříži novou, poměrně zajímavou a levnou možnost dopravy po centru a okolí. Paříž byla protkána stojany s více než 20 000 jízdními koly, která si můžete půjčit za výhodných podmínek a vzhledem k tomu, že v centru stále vznikají i samostatné pruhy pro cyklisty, můžete si vychutnat oblíbené památky z nové perspektivy.

Francouzi často tuto možnost využívají hlavně kolem montmartru, kde si kolo vypůjčí, sjedou dolů a kolo zase vrátí, proto bývá u některých níže položených stojanů plno, ale stojany na kola jsou umístěny cca 300 metrů od sebe, takže vzhůru do pedálů!

Půjčovnu kol provozuje společnost JCDecaux. Služba se jmenuje Vélib a je k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Vélib je jedním z největších systémů tohoto druhu na světě. U každého stojanu je terminál, který ukazuje počet kol a volná místa pro kola u dalšího stojanu v okolí. Pokud cyklista přijede ke stání, které je plné, má navíc 15 minut na to, aby kolo vrátil v sousedství.

Pokud si chcete kolo půjčit, postupujte následovně:

Zaregistrujte se - to je možné buď přes web Vélib i 14 dní dopředu nebo přímo u stojanu, když chcete kolo půjčit. V případě registrace přes web si vytiskněte potrvzení s Vaším kódem, pokud si budete půjčovat kolo na místě, terminál Vám vytiskne lístek, ten si schovejte.

Tarify a Poplatky - Vyberte si optimální tarif, můžete vybírat mezi 1 dnem a týdnem. Neznamená to však, že byste měli kolo půjčeno celý den!!! Jedná se o poplatek za možnost využívání služby Vélib! Dále jsou zde tarify týdenní, ale i roční, najdete zde i slevy pro studenty a podobně. Následují pak poplatky za čas, který budete kolo využívat. Vráťte jízdní kolo do 30 minut a neplatíte nic, klidně si hned můžete vypůjčit další kolo opět na 30 minut a služba je zdarma. Pokud kolo budete využívat delší dobu, pak jsou poplatky následovně:

 

5€ -  základní půjčovné na 1 den

15€ - základní půjčovné na 1 týden

platí na jeden až na 5 kol najednou, dále se platí ceny dle využití.

 

icone timericone veloicone velo electrique
0-30 min 0€ 1€
30-60 min 1€ 2€
+60 min 1€/30min 2€/30min

 

 

 

Tzn. Pokud si kolo bude chtít užít jen jeden den a pojedete několikrát, bude situace následující:

Poplatek za půjčení na 1 den: 5 EUR

První cesta do 30 minut: 0 EUR

Druhá cesta trvá do 30 minut: 0 EUR

Třetí cesta trvá 45 minut: 1 EUR

Platba za kolo - provádí se kreditní kartou, u které je Vám vždy rezervována kauce ve výši 150 EUR, takže je potřeba mít na účtě příslušnou částku, když si kolo budete půjčovat. Když kolo vrátíte, tato částka se Vám znovu uvolní. Pokud máte kartu typu Electron či Moneo, částka se Vám bude vracet nejpozději do 14 dnů. Pokud stihnete vrátit kolo do 30 minut, neplatíte žádný další poplatek navíc.

Půjčení a vrácení - Na terminálu vložíte svůj kód, vyberete si kolo a vytáhnete jej ze stojanu, Vaše doba od vypůjčení kola běží. Na mapce okolních stanošť Vélib se můžete podívat, kam dojet a můžete vyrazit. Jakmile dojedete tam, kam jste potřebovali, přijedete ke stojanu, kolo zasunete co nejdál, rozsvítí se Vám zelené světle a systém 2x pípne na znamení, že je kolo vráceno. V případě, že chcete účet, můžete si jej vytisknout na terminálu, jinak není potřeba nic dalšího dělat. Docela jednoduché, že?

Zde ještě web Vélibu pro další informace.

Mapa stanovišt ve městě:

Video

Komentáře (9)

 • Adela

  06 říjen 2019 v 10:51 |
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli někdo mate zkušenost ze stornovaní kol jelikož jsme si je koupili na týden a nevyuzijeme je díky
 • Jiri

  20 duben 2018 v 11:43 |
  Aktualizace k půjčení a ceně viz odkaz.
  https://www.velib-metropole.fr/en/offers/pass
 • Iva

  31 květen 2017 v 17:41 |
  Dobrý den, nevíte jakou kartu přijímají? Jestli stačí naše VISA nebo mastercard nebo musí být nějaká speciální?
  • Dominkk

   02 červenec 2017 v 15:15 |
   Dobry den platil jsem mastercard dve kola...zaloha skoro 8000 nevite po jak dlouho dobe mi bude castka zpet nactena? Diky za odpoved
 • Jakub

  04 červenec 2016 v 14:45 |
  Dobrý den, děkuji za odpověď, nicméně to není odpověď na moji otázku, zkusím to jinak.... Můžu na jednu osobu (jednu kreditku) půjčit 2 kola?
  • vPaříži.cz

   04 červenec 2016 v 14:57 |
   Dobrý den, nelze. Můžete si půjčit jen jedno kolo.
   • Barbora

    23 únor 2017 v 14:24 |
    Dobrý den,
    Lze to... zrovna minulý víkend se nám to takhle podařilo s kamarádkou. 2 kola na jedné kreditce
 • vPaříži.cz

  03 červenec 2016 v 08:52 |
  Dobrý den, jeden ticket je na jedno kolo, budete potřebovat 2.
 • Jakub

  02 červenec 2016 v 22:46 |
  Dobrý den. Jakým způsobem to funguje, když budeme dva? můžu na sebe půjčit 2 kola nebo musíme mít oba rezervaci ?

Napsat komentář

Komentujete jako host.

Výhodné ubytování

Nebo zkuste

Booking.com

Vyzkoušejte

Co si ještě přečíst